Polskie góry to miejsce relaksu i odpoczynku dla setek turystów z Polski oraz zagranicy. Nie ma się czemu dziwić. W górach są miejsca zapierające dech w piersiach. To rejon, w którym można postawić na aktywny wypoczynek, a także maksymalne odprężenie. Warto wiedzieć jakie fajne miejsca w górach na weekend są godnymi uwagi.

Polskie góry jest to rejon bardzo chętnie wybierany przez wczasowiczów, gdzie można odpocząć, bądź aktywnie spędzić czas spędzić czas. Sprawdzi się również jako weekendowy wypad dla zakochanych. Nieważne czy odwiedzamy Beskidy, Karkonosze, Góry Stołowe, Sudety, Bieszczady czy Tatry. Każde z nich mają niezwykły urok, a także ciekawe miejsca, które warto zobaczyć.

Tatry – dlaczego warto w nie jechać? Wypad w góry na weekend

Tatry nieodzownie łączą się z Zakopanem. Jednak to nie jedyna miejscowość, którą warto zobaczyć w tym rejonie. Warto wiedzieć, że są to góry fałdowe o dość młodej rzeźbie terenu, które znajdują się w obszarze polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tatry są piękne o każdej porze roku: wiosną, latem, zimą czy jesienią. Jednak warto wiedzieć, które miejsca są godne uwagi. Przede wszystkim szczyt, który jest symbolem Zakopanego – Giewont jest otoczony wieloma legendami, wygląda niezwykle inspirująco. Śpiący Rycerz strzegący Zakopanego jest obiektem pielgrzymów z całej Polski.

Kolejnym punktem, który jest godnym zobaczenie i obejścia w Tatrach to Morskie Oko. Podobnie jak Kasprowy Wierch, który może poszczycić się wyjątkową panoramą zapierającą dech w piersiach, a na jego szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne będące najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Z Kasprowego Wierchu można zobaczyć Dolinę Suchą Wodę Gąsienicową, a także Dolinę Cichą.

Dla wielu turystów punktami, obok których nie można przejść obojętnie są Dolina Chochołowska oraz Dolina Kościeliska. Ponadto Tatry to nie tylko szlaki, ale także urokliwe miejscowości na przykład Kościelisko, Dzianisz czy Witów, bądź Szaflary. To miejsca, w których można spotkać tradycyjną sztukę ludową, a także zrelaksować się w wodach termalnych.

Bieszczady – jakie miejsca warto zobaczyć w tym rejonie? Weekend w górach

Warto wiedzieć, że Bieszczady składają się z dwóch pasm górskich, które rozpościerają się w łańcuchu Karpat. Największymi atrakcjami w tym rejonie są między innymi Torfowisko Tarnawa oraz Bukowe Berdo. To miejsca chętnie odwiedzane przez całe rodziny z dziećmi. Na przykład torfowisko Tarnawa znajduje się w rejonie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To niezwykle klimatyczne i urokliwe miejsce, które znajduje się w rejonie granicy z Ukrainą.

Można w okolicy znaleźć zagrodę pokazową żubrów, a także szlak na Bukowe Berdo oraz bardzo ciekawy punkt jakim jest wieża widokowa na Jeleniowatym. Jednym z najpiękniejszych szlaków w bieszczadzkiej krainie jest Bukowe Berdo. Widoki z niego zapierają dech w piersiach. Spacer w tym rejonie w obie strony zajmie około 4 godzin. To jeden z najpiękniejszych szlaków Bieszczad, w którym można znaleźć szereg niespotykanych zakamarków. Bieszczady to także Tarnica będąca najwyższym szczytem tych gór po polskiej stronie. Można na nią wejść z trzech stron, by móc podziwiać niezwykłe panoramy na wszystkie strony świata.

Karpaty – atrakcje turystyczne

Karpaty są to u góry, które wchodzą w skład łańcucha alpejsko-himalajskiego. Jest to rejon niezwykle obfitujący w wody mineralne oraz słynący z niezwykle korzystnych warunków bioklimatycznych i dlatego jest bardzo chętnie wybierany przez osoby z astmą, małe dzieci, osoby starsze, a także o obniżonej odporności. Dlatego w tym rejonie bardzo szeroka jest oferta miejscowości wypoczynkowych oraz uzdrowiskowych.

Niezwykła kultura, nietuzinkowe widoki, a także bogactwo przyrody. To wszystko czeka na osoby, które będą chciały zwiedzić ten raj turystyczny. Zmienność krajobrazów jest tutaj na porządku dziennym. Zachwycają góry średnie, pogórza i góry niskie. Mają one łagodną rzeźbę i jednak niezwykle malowniczy. Z pewnością każdego uwagę przykuje architektura romańska oraz renesansowe zabytki i barokowe pozostałości. Karaty to rejon, który może się również poszczycić urozmaiceniem pod względem architektury sakralnej, co róż można spotkać drewniane kościoły, a także cerkwie.

Jak można zauważyć Polska obfituje w szereg ciekawych górskich terenów. Fajne miejsca w górach na weekend są na wyciągnięcie ręki, niezależnie od tego jakie pasmo zostanie wybrane przez turystów. Górski rejon obfituje w szereg walorów, dzięki czemu wędrówka, a także odpoczynek będą na najwyższym poziomie. Przed wyjazdem w dany rejon warto sprawdzić jakie miejsca są godne uwagi i co warto odwiedzić, by pobyt był udany. Dobrze jest także postawić na nocleg w górach o dobrym standardzie, by obudzi się wypoczętym i chętnym na górskie wojaże kolejnego dnia.