Jeżeli pozwalają nam możliwości finansowe, często wybieramy zagraniczne wyjazdy. Nie ma w tym nic złego, ale ciekawe miejsca można znaleźć także w naszym kraju. Widać to zwłaszcza przy weekendowych wypadach. Piaszczyste plaże, rezerwaty przyrody, zabytki, mury obronne, najwyższe szczyty – Polska na weekend to ogrom możliwości dla turystów.

Jeśli ktoś nie wie, gdzie jechać na weekend, powód jest prosty –mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia. Poza tym polecane miejsca to termin, który w przypadku każdego turysty może oznaczać coś innego. Niewątpliwie też sporo zależy od wyboru kierunku wyjazdu. Gdzie najlepiej się udać, kiedy kogoś interesuje Polska na weekend?

Polska na weekend – jaki region będzie najlepszy?

Niektóre części naszego kraju dla niektórych mogą wydawać się mniej atrakcyjne. Nie należy się jednak tym sugerować (przykładem Podlasie). Każda część kraju, każde województwo dobrze jest zobaczyć z bliska.

Trzeba również pamiętać, że idealne miejsce na weekend w Polsce to nie jest to, co najbardziej nas interesuje. Wpływ na nasze odczucia ma wiele czynników – bardzo ważny jest choćby nocleg, czyli wypoczynek. Niektórzy też mogą nie przepadać za tłumami – są wśród nas osoby, które wolą ciszę i spokój. Jeśli chce się uniknąć tłumów, są dwie możliwości:

  • wyjazd w mniej obleganym okresie,
  • wybór mniej znanego miejsca.

Lubimy zwracać uwagę na popularność, ale prawda jest taka, że jest wiele ciekawych miejsc na weekend, o których sporo osób nie ma pojęcia. Polskie atrakcje cały czas można poznawać na nowo. Tu zamek, tam jezioro, dalej fantastyczny punkt widokowy, a jeszcze w innym miejscu trasy rowerowe, które spełnią oczekiwania wszystkich zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem.

Każde województwo ma swoje atrakcje

Polska na weekend jest świetnym rozwiązaniem niezależnie od województwa, w którym znajdują się atrakcje. Oczywiście trzeba jednak mieć świadomość tego, że każdy kierunek turystyczny jest na swój sposób wyjątkowy. Gdziekolwiek byśmy się nie wybierali, wypada wiedzieć, czego należy się spodziewać. Pomysł na weekend musi więc zostać zadbany w najdrobniejszych szczegółach.

Jako że trudno jest przybliżyć wszystkie województwa przy okazji jednego tekstu, przyjmijmy podział na atrakcje północy i południa. Bardzo ważne jest też to, że bez względu na kierunek wyprawy można liczyć na krajobraz, który jest niezwykle urokliwy. Nie ma znaczenia, czy ktoś stawia na piesze wędrówki, czy błogie lenistwo.

Wypad na weekend – co można zobaczyć na północy kraju?

Jakie możliwości daje długi weekend na północy kraju? Pieniny, Beskid czy inne pasma górskie to nie tutaj, ale jest np. Bałtyk, który przyciąga masę turystów. Jeśli jesteśmy w Trójmieście, na pewno dobrze jest udać się na Kamienną Górę – jest to punkt widokowy, który momentalnie potrafić urzec, wszak ze szczytu wzniesienia doskonale widać miasto. Ponadto nie sposób nie spojrzeć na parki czy rezerwaty. Jest też choćby Słowiński Park Narodowy. Słowiński Park Narodowy to nadmorskie jeziora i ruchome wydmy. Wydmy, które zostały włączone przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery. Trzeba też coś powiedzieć o Malborku – najbardziej znana atrakcja miasta to Zespół Zamkowy Malbork. Zespół, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest więc zabytkowo, klimatycznie i zróżnicowanie, a przecież północ to też m.in. Podlasie! Jedną z wizytówek tego regionu są cerkwie. Niejedna podlaska cerkiew to prawdziwy zabytek, prawdziwa perełka architektoniczna na mapie regionu.

Weekend w Polsce – pora na górskie szlaki?

Jeżeli weekend w Polsce na północy kraju z jakiegoś powodu nie odpowiada, pora zwrócić oczy w stronę południa. Atrakcyjnych miejsc w Polsce jest pod dostatkiem. Oczywiście nie ma reguły, ale jeśli kogoś interesuje ten region Polski, lepiej nastawić się na aktywny weekend. Bardzo ważna jest też dobra baza wypadowa. Południe może kojarzyć się z Tatrami, Beskidami czy Sudetami, ale jest też przecież wiele górskich szlaków. Szlaki mogą kojarzyć się z pieszymi i rowerowymi wycieczkami, ale to też krajobraz, który trudno opisać. W widokach momentach można się zakochać. Do tego dochodzi np. Jura Krakowsko-Częstochowska. To miejsce, gdzie znajdziemy liczne jaskinie i schroniska. Wypada też spojrzeć na najciekawsze atrakcje na Dolnym Śląsku. Dolny Śląsk jest w ogóle świetnym przykładem, że weekend w Polsce może okazać się fantastyczną opcją dla par, jak i rodzin.

 

 

Często zastanawiamy się nad tym, co warto zobaczyć w Polsce, a tymczasem interesujących miejsc i atrakcji jest aż nadto. Z jednej strony spokojny weekend nad morzem, z drugiej natomiast np. niewspomniana Babia Góra. Do tego Jeziora, dzika przyroda czy zamki. Polskie atrakcje są odpowiedzią na oczekiwania najbardziej wymagających.