Najpiękniejsze miasta w Polsce są tymi, które zachwycają już od pierwszego pobytu. Dla każdego może to być inna lokalizacja, jednak wiele z nich pozostaje niezmiennych. Sprawdź jakich.

Dane miasto nie musi mieć bardzo dużo zabytków, choć to także oczywiście je wyróżnia. Po prostu wpływ na zachwyt mają także klimat, czy architektura konkretnej miejscowości.

Jakie są najpiękniejsze miasta w Polsce?

Do tego grona z pewnością zalicza się Gdańsk. Jego Stare Miasto jest niezwykle malownicze, a dodatkowo można mieć pewność odnośnie do tego, że podczas kolejnej wizyty uda się odnaleźć mniej znaną atrakcję. Jest to świetna lokalizacja dla tych osób, które:

 • chcą idealnie spędzić sezon turystyczny,
 • mają świadomość tego, że warto odwiedzić konkretne zabytki.

Równie zajmującą propozycją jest Wrocław. Tutaj na przyjrzenie się architekturze zasługuje nie tylko ścisłe centrum, ale także inne budynki w tym mieście. Województwo dolnośląskie słynie z tego, że dodatkowo na nudę nie można tam narzekać.

Kraków to przede wszystkim zamek na Wawelu, który jest niemalże obowiązkowym punktem dla wszystkich zwiedzających. Warto zobaczyć tam tamże Muzeum Tortur, wejść do Muzeum Obwarzanka, czy zachwycić się Podziemnym Rynkiem.

Ciekawe miejsca w kraju – stolica

Nie sposób nie wspomnieć także o obecnej stolicy, jaką jest Warszawa. Miejscowość jest szczególna z tego względu, że:

 • w czasie wojny została w dużej części zniszczona,
 • znajduje się tutaj spora różnorodność architektoniczna,
 • zauważalne są zarówno piękne okolice, jak i te mniej zachęcające do oglądania budynków.

Stolica jest idealna do spędzenia w niej wolnego czasu także ze względu na mnogość i przede wszystkim różnorodność miejsc wartych uwagi. Są one idealne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, więc jest się czym zachwycać. Na mapie miasta nie brakuje zarówno zabytkowych, jak i malowniczych i urokliwych miejsc.

Warto zobaczyć – dokąd wybrać się w Polsce?

Najpiękniejsze miasta i miasteczka to także:

 • Zamość z kolorowymi kamieniczkami w centrum miasteczka oraz zamoyski pałac,
 • Sandomierz słynący z postaci serialowego ,,Ojca Mateusza”, którego posiadłość faktycznie znajduje się na mapie miasta,
 • Kazimierz Dolny z Kuncewiczówką, Wzgórzem trzech krzyży oraz zabytkowymi ruinami zamku,
 • Lublin z lubuskim zamkiem królewskim połączonym z wieżą widokową,
 • Jelenia Góra z przepięknymi krajobrazami.

Nie sposób nie wybrać się na weekend do którejś z podanych wyżej propozycji. Na mapie nie brakuje najpiękniejszych miasteczek w Polsce, które są zachwycające nie tylko dla rodaków, ale również dla turystów zza granicy.

Najpiękniejsze miasta w Polsce – różnorodność

Miejscowości w Polsce są tak różnorodne, że jednych zachwycą:

 • ciekawe miejsca,
 • przepiękna architektura,

a innych:

 • podziemia miasta,
 • weekend w Polsce w dowolnej lokalizacji.

Przy planowaniu wyjazdu pod uwagę można brać także najpiękniejsze zamki w Polsce. Niektóre z nich znajdują się w proponowanych wyżej miejscowościach i są sercem miasta.

Wśród miast warto też odwiedzić Toruń, który zachwyca swoim pięknem już od samego początku. Jest to miasto, w którym czas płynie spokojnie i nie ma problemu z tym, by sprawdzić, co dzieje się w domu Kopernika, który jest symbolem miasta.

Inne miejsca w Polsce, które warto odwiedzić

Przy planowaniu kolejnych jednodniowych lub dłuższych wyjazdów świetnie jest mieć na względzie również mniejsze miasteczka. Jednym z tych, które zasługuje na uwagę, jest np. Trzemeszno k/Gniezna. To właśnie w nim urodził się znany z powstania kościuszkowskiego Jan Kiliński. Także w Trzemesznie znajduje się jeden z kilku jego wyjątkowych pomników w Polsce.

Trzemeszno znane jest także z bazyliki klasy zero, czyli najlepszego zabytku, jaki w ogóle może być dostępny do obejrzenia na mapie kraju. Przy okazji wizyty w Gnieźnie warto zajrzeć więc też do tego miasta, które zasługuje na zwiedzenie. Nieco dalej znajduje się także Rękawczyn związany z postacią Jerzego Waldorffa.

Mniejszą miejscowością, która cieszy się uznaniem zwiedzających, jest także m.in. Kruszwica znana z legendy o królu Popielu, który został zjedzony przez myszy. To właśnie także dzięki znanym w kraju legendom i podaniom można trafiać do kolejnych lokalizacji, na które wcześniej pewnie nie zwróciłoby się uwagi.

Najpiękniejsze miasta w Polsce są tymi, których nie zaszkodzi mieć na względzie w momencie, kiedy będzie planowało się kolejne wycieczki. Dobrze jest pamiętać o tym, że w najbliższej okolicy też jest też jeszcze bardzo dużo najpiękniejszych lokalizacji, które również są warte odwiedzenia w najbliższym wolnym czasie.