Mówiąc „jezioro”, myśli od razu kierują się na Mazury, które potocznie nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. Jednak jest kilka innych akwenów, jakie znajdują się w innych częściach Polski, które także mogą nosić miano najpiękniejszych.

Warto postawić na jezioro w Polsce planując długi lub krótki odpoczynek. Niekoniecznie trzeba pchać się na zatłoczone plaże Bałtyku (w szczególności, jeżeli chodzi o sezon letni), aby móc wypocząć. Można postawić na najpiękniejsze jeziora w Polsce, gdzie równie dobrze, w ciszy oraz w spokoju będzie można spędzić czas.

Jezioro Drawsko – czy warto odwiedzić?

Znajdujące się w województwie zachodnio-pomorskim (nie, jednak nie zaczniemy od Mazur, które są tak oczywiste), jezioro Drawskie jest miejscem, gdzie można znaleźć aż 12 wysp. To właśnie dlatego jest to zbiornik wodny, który stanowi aż tak dużą atrakcję. Warto również dodać, że znaleźć je można na Pojezierzu Drawskim na terenie Parku Krajobrazowego. Nie można także zapomnieć o tym, że jest to drugie najgłębsze jezioro, które znajduje się na terenie Polski. Maksymalna głębokość dochodzi do 79,7 m. Nad to jezioro można przyjechać nie tylko na plażę, ale także na urlop. Tak, bowiem dookoła można znaleźć doskonale rozwiniętą bazę turystyczną. Wiele osób stawia na pobliski Czaplinek. To Małgorzata Musierowicz sprawiła, że ta miejscowość jest tak słynna. W tym bowiem miejscu wypoczywali główni bohaterowie jej książek – rodzina Borejków.

Śniardwy – największe jezioro w Polsce

Znaleźć je można na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Idealna propozycja dla miłośników sportów wodnych. Tak, to ono znajduje się na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. Dosłownie wielkich, bowiem nie można zapomnieć o tym, że cały akwen ma ponad 100 km2. Na jego powierzchni można znaleźć aż 8 wysp. Jezioro Śniardwy niekiedy nazywane jest także „mazurskim morzem”. Pomimo tak rozległego akwenu, trzeba wiedzieć, że jest to jedno z najtrudniejszych miejsc dla żeglarzy. Tym bardziej że często ma się do czynienia z płytkim i kamienistym podłożem. Warto jednak podjąć się tego wyzwania, aby móc podziwiać piękne krajobrazy dookoła. Nie brakuje tu kajakarzy, miłośników windsurfingu, itd. Wokół jeziora na turystów czeka tutaj także kilka atrakcji. Są to: Mazurski Park Krajobrazowy, szlak żeglugi mazurskiej, Park Rozrywki Mrongoville w Mrągowie.

Najpiękniejsze jeziora w Polsce, czyli „zielone wzgórza nad Soliną”

Czas na to, aby przenieść się do województwa podkarpackiego. Czeka tam na wszystkich jezioro solińskie. Piękne, ale należy powiedzieć, że jest to zbiornik retencyjny, który powstał dzięki temu, że na Sanie została stworzona zapora. Ma ona 82 metry wysokości i 664 metrów długości. Zapora jest fascynująca, ale lepiej spojrzeć na jezioro, które jako jedno z nielicznych ma bardzo urozmaiconą linię brzegową. To malownicze zatoczki, półwyspy, wysepki, ujścia źródeł. Można tu wybrać się na rejs jednym z miejscowych stateczków. Na pewni nie zabraknie tu miejsca do tego, aby wypuścić się na kajak. Czysta woda będzie w stanie zachwycić nawet najbardziej wybredne osoby. Tak, można się tu także kąpać w sezonie letnim, ale warto zwrócić uwagę na miejsca, które specjalnie do tych celów zostały wyznaczone. Dookoła czekają na turystów konne szlaki po Bieszczadzkim Parku Narodowym, uzdrowisko w Polańczyku i Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie.

Jezioro Piaseczno dla fascynatów II wojny światowej

Znajdujące się na terenie województwa lubelskiego, zaprasza te wszystkie osoby, które kochają wszystko to, co związane jest z II wojną światową. Mówi się, że do dnia dzisiejszego na dnie jeziora spoczywa wiele tajemnic, które związane są z tym okresem. Nie brakuje więc śmiałków, którym bardzo zależy na tym, aby te wszystkie tajemnice ujawnić. Jedną z takich tajemnic jest samolot Junkers. Został on zestrzelony w trakcie wojny. Spadł on do jeziora i do dnia dzisiejszego jeszcze nie został odkryty. Ten piękny akwen wodny, który wyróżnia się przejrzystą wodą, można znaleźć na Pojezierzu Łęczycko-Włodawskim.

Jakie jeszcze jeziora warto odwiedzić na terenie Polski? Wymieniać można bez końca. Jest to chociażby jezioro Wigry, które także można znaleźć na Mazurach. Znaleźć tam można m.in. niejeden szlak rowerowy. Warto również odwiedzić jezioro Czorsztyńskie, które powstało w celach przeciwpowodziowych. Jezioro Łebsko jest trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Do tego można wspomnieć także jezioro Niegocin, jezioro Białe, jezioro Pile, jezioro Hańcza. Takich wodnych akwenów na terenie Polski jest naprawdę ogromna ilość.