Zgodnie ze słowami Stanisława Jachowicza: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, Sami nie wiecie, co posiadacie. A boć nie śliczne te wioski liczne? Ten kraj kochany?” Co warto zwiedzić w Polsce, aby móc zobaczyć niesamowite miejsca?W Polsce nie brakuje zakamarków, które warto odwiedzić. Jakie najpiękniejsze miejsca w Polsce zobaczyć w trakcie jednodniowego wypadu, długiego weekendu lub letnich wakacji. Oto kilka ciekawych podpowiedzi, które można wziąć pod uwagę.

Co warto zobaczyć w Polsce – najciekawsze miejsca w Małopolsce i na Dolnym Śląsku

Odwiedzając województwo Małopolskie, nie można pomijać Wieliczki. Dokładnie mówiąc kopalni soli w Wieliczce, które chyba należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych. Została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1978 r. Co ciekawe, jest to kopalnia, która jako jedyna działa bez przerwy – aż od samego średniowiecza! Do dzisiaj wydobywana jest tam sól, jednak mocniejszy nacisk kładzie się na możliwość zwiedzenia tego wyjątkowego zabytku górniczego, które znajduje się głęboko pod ziemią. Na miejscu czeka na turystów m.in. kaplica św. Kingi, komory Pieskowa Skała, Michałowice, komora Stanisława Staszica.

Całkiem niedaleko, ale oficjalnie już w innej części Polski, bowiem na Dolnym Śląsku, na turystów czeka Wrocław. Co ciekawe, dotarcie do tego miasta nie powinno dla nikogo stanowić zbyt dużego problemu. Najlepiej przyjechać tutaj na kilka dni. Planując gdzieś weekend w Polsce, można spędzić go właśnie tutaj. Do zwiedzania są m.in. Panorama Racławicka, Rynek z Ratuszem, Ostrów Tumski, Hala Stulecia (kolejny zabytek z listy Unesco). To właśnie w tym mieście znajduje się najsłynniejsze ZOO, które czynne jest już od kilkudziesięciu lat. Nie można zapominać także o tym, że czeka tutaj Afrykarium – nowoczesne miejsce, jakie świetnie prezentuje wodny świat zwierząt. Co warto zwiedzić w Polsce – w innych miejscach w naszym kraju?

Bieszczady i jezioro Solińskie – najpiękniejsze miejsca w Polsce

Jeżeli ktoś słyszał wersy piosenki „Zielone wzgórza nad Soliną”, to ma doskonałą okazję do tego, aby zobaczyć je osobiście. Solina to miasto w Polsce (właściwie to wieś, która stale się rozbudowuje), gdzie można znaleźć niejeden szlak, który będzie w stanie poprowadzić w Bieszczady – bez wątpienia jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Chociaż niektórzy mówią, że piękniejsze są Tatry. No cóż, kwestia gustu. Nie na darmo mówi się, żeby “rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady”. Znaleźć tu można ciekawe miejsca, jakie można poznać na własnych nogach. Ewentualnie można jeździć tu autem, aby poznać każdy malowniczy punkt górski. Tych tutaj naprawdę nie brakuje. Trzeba przyznać, że ma się do czynienia z tym pasmem górskim, które (w przeciwieństwie do Tatr), nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Podziwiać tu można na każdym kroku piękny krajobraz. Główne bazy wypadowe w tym regionie to Cisna, Sanok, Wetlina, Ustrzyki Górne.

Zamek na Srebrnej Górze, czyli zostajemy na Dolnym Śląsku

Jedni mówiąc zamek, a inni mówią, że to twierdza. Jedno jest pewne – na pewno ma się do czynienia z imponującą architekturą. Od razu należy zauważyć, że jest to największa twierdza górska, która znajduje się nie tylko na terenie Polski, ale także w Europie. Aby zobaczyć to wspaniałe miejsce, należy przyjechać do Gór Sowich. Jest to miejsce, jakie nigdy nie zostało zdobyte! Faktycznie, było to mocno utrudnione zadanie. W szczególności, jeżeli weźmie się położenie oraz ukształtowanie terenu. Jedynie raz twierdza została oblężona w trakcie wojen napoleońskich, ale skończyło się tylko na tym. W skład twierdzy wchodzi 6 fortów i kilka bastionów. Wchodząc na górę, zyskuje się doskonały punkt widokowy na okolicę.

Co warto zwiedzić w Polsce – inne atrakcje Dolnego Śląska

Na Dolnym Śląsku na turystów czeka także Kłodzko, które na wyciągnięcie ręki ma znane uzdrowiska, m.in. Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowę-Zdrój.  Jelenia Góra i zamek Chojnik to kolejne punkty, których w tym regionie nie można pomijać. Do tego Karkonosze i Śnieżka do zdobycia. Świdnica, Ząbkowice Śląskie, Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, Bolesławiec i ceramika bolesławiecka – to miejsca warte odwiedzenia, których na pewno nie można pominąć.

Rudawy Janowickie i Kolorowe Jeziorka – najładniejsze miejsca w Polsce

To idealna opcja dla tych osób, którym marzy się wyjazd na Lazurowe Wybrzeże, ale to jest dla nich niedostępne. W Polsce istnieje pewna namiastka tego bajecznego miejsca. Same Rudawy Janowickie to pasmo niewielkich gór, które znowu można znaleźć na Dolnym Śląsku. To właśnie tu znajdują się wyjątkowe Kolorowe Jeziorka, jakie mienią się na lazurowo, czerwono, żółto i zielono. Piękny efekt wizualny, który jest w stanie wprawić w zdumienie bardzo wiele osób.

Co jeszcze zobaczyć w Polsce? Lista miejsc jest naprawdę długa. Na turystów czeka m.in. Poznań – stolica Wielkopolski, Jura Krakowsko-Częstochowska, Ojcowski Park Narodowy, Stare Miasto razem z Krakowem, Karkonosze razem ze Śnieżką, Puszcza Białowieska, wydmy w Łebie, itd. Jest co robić w Polsce na weekend. Wakacje za granicą są dobrym pomysłem, ale czasem lepiej wejść na najwyższy szczyt w Polsce, odwiedzić ruiny zamku w Toruniu lub inne, ciekawsze miejsca w kraju.