Gdzie na krótki urlop w Polsce? Jest on tym, na który może pozwolić sobie każdy odbiorca. Idealnie jest planować go z wyprzedzeniem. Nasz kraj ma do zaoferowania wiele miejsc, bardziej i mniej turystycznych. Wszystkie one idealnie sprawdzą się w roli lokalizacji, do których warto wybrać się na krótki wypoczynek w Polsce. Każdy region ma miejsca, obok których trudno przejść obojętnie. Gdzie na krótki urlop w Polsce?

Gdzie na krótki urlop w Polsce?

Warto mieć na uwadze odwiedzenie centrum. Jeśli mowa o środkowej części kraju, to warto wspomnieć Wielkopolskę. Region ten to przede wszystkim równiny, ale i zabytkowe pałace, wiekowe dęby, czy świętomarcińska tradycja rogali wypiekanych na 11 listopada. Gdzie na krótki urlop w Polsce? Warto wybrać się na krótki urlop do Wielkopolski i odwiedzić:

 • Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, miejsca upamiętniającego jeden z niewielu zwycięskich zrywów,
 • Pałac i Arboretum w Kórniku, gdzie wiosną pięknie kwitną rośliny, a wnętrza pałacu zachwycają niezależnie od pory roku,
 • rogalińskie dęby, wiekowe, a wciąż majestatyczne,
 • Trzemeszno i bazylikę klasy zero, unikat w skali kraju,
 • Gniezno, jako pierwszą stolicę Polski, gdzie warto zajrzeć do katedry i na żywo zobaczyć znane w całym kraju Drzwi gnieźnieńskie,
 • Lednicę i Bramę Tysiąclecia, gdzie co roku odbywają się spotkania młodzieży i wiernych i wiele innych miejsc wartych uwagi w Wielkopolsce.

Centrum Polski to także Kujawy, a więc i województwo kujawsko-pomorskie, posiadające dwie stolice — Bydgoszcz i Toruń. Warto wybrać się tu na weekend i odwiedzić:

 • Muzeum Mydła i Historii Brudu,
 • zabytkową wieżę ciśnień,
 • Myślęcinek i ZOO w Bydgoszczy

oraz:

 • Muzeum Partaczy i liczne warsztaty z nawiązaniem do średniowiecznego okresu,
 • Żywe Muzeum Piernika z przepiękną zabudową,
 • in. teatr Baj Pomorski w Toruniu,
 • malowniczy toruński zamek z okręgiem murów z zapierającą dech w piersiach architekturą.

W okolicy znajduje się także nie jedno jezioro oraz inny zabytek, który turystów zachwyci bez reszty. Długi weekend będzie bardzo udany. Warto spędzić urlop w Polsce. To idealna propozycja na krótki wyjazd.

Gdzie na krótki urlop w Polsce?

Północna część kraju to nie tylko Morze Bałtyckie, ale też wiele atrakcji, które czekają na osoby, które chcą nie tylko poleżakować na plaży. To idealna część Polski, by skorzystać z wielu tras turystycznych. Stolica województwa pomorskiego — Gdańsk oferuje niezapomniane chwile i przedstawia miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu w:

 • Domu Uphagena
 • spaceru ulica Długą, która wygląda jak z bajki
 • Muzeum Deja Vu,
 • Bazylice Mariackiej, na którą warto wspiąć się, gdyż jest idealna do zwiedzenia.

Osoby zainteresowane historią powinny zainteresować się Muzeum Westerplatte, czy Muzeum II Wojny Światowej, które znajdują się w tej miejscowości. To główne atrakcje miasta, do których warto się wybrać, planując również wakacje nad morzem. Nie brakuje także kontaktu z naturą w Ogrodzie Botanicznym.

Jaki jest najciekawszy region turystyczny?

Zachodnia część naszego kraju to między innymi Kołobrzeg, a w nim unikatowe Miasto Myszy, czy Ukryta Kraina, które będą wspaniałym przeżyciem nie tylko dla najmłodszych odbiorców atrakcji. Gdzie na krótki urlop w Polsce?

Warto wspomnieć także o zabytkach w Szczecinie, mieście, które choć niedoceniane, jest świetną weekendową propozycją. Miejscowość to nie tylko Wały Chrobrego, z których rozpościera się piękny widok na panoramę miasta i które warto zobaczyć. To także warte uznania Podziemne Trasy Szczecina, gdzie można dowiedzieć się więcej o wojennej historii miasta, czy osobna wystawa eksponatów z czasów PRL!

Wakacje w Polsce nie będą nudne w momencie, gdy zadba się o to, by wybierać najciekawszy, najpiękniejszy krajobraz i zabytek, który w danym miejscu zasługuje na uznanie.

To także doskonała okazja na rowerowe przejażdżki, które można polecać także najbliższym. Nie brakuje szlaku, którym można udać się w dalszą wędrówkę.

Górski wypoczynek w Polsce wśród zabytków

Dowolne pasmo górskie i lasy są przygotowane dla miłośników pieszych wędrówek, a te znajdują się także w województwie świętokrzyskim. To świetna okazja do tego, by zobaczyć urokliwy kompleks, wzgórze, czy rezerwat, które będą zachwycające już od pierwszego wejrzenia.

Nie sposób nie zwrócić uwagi także na Beskid, który nadaje się także dla mniej zaawansowanych wspinaczy.

Aktywny wypoczynek połączony z atrakcjami turystycznymi z powodzeniem może być realizowany w klimatycznej okolicy szlaków pieszych. Warto wziąć pod uwagę różne propozycje także dla mniej zaawansowanych.

 

Co polecać i warto odwiedzić w kraju?

Obecnie nie ma problemu z poszukaniem propozycji, gdzie można spędzić weekend w Polsce. Może być to zarówno spokojny weekend nad morzem, jak i taki, w trakcie którego można wybrać się na spacer. Zachwycające jest to, że krain w Polsce jest tak dużo, że bez problemu uda znaleźć się taką, która najbardziej fascynuje danego turystę. Wśród nich można wyróżnić, chociażby Bory Tucholskie, czy Żuławy.

Polecenia są różne, więc wśród nich warto szukać wyłącznie takich, które są od osób, które miały możliwość przebywania w danym terenie. Są to najpewniej krewni i znajomi, którzy z czystym sumieniem mogą polecić na długi czerwcowy weekend kilka najciekawszych miejsc w Polsce. Uzdrowisko, Łeba z wydmami, Świnoujście, Góry Stołowe, czy Tatry to także idealne miejsca na krótki urlop i wypoczynek w weekend w Polsce. Nie może zabraknąć również Mazur, czy konkretnego pojezierza.